Jak vydělat peníze na e-sportech?

Jak vydělat peníze na e-sportech?

Autor článku Jan Pokorný le  28. duben 2023 Naposledy upraveno dne 28. duben 2023

Tento článek zabere 5 minuty na čtení a má 20 1000 slova.

 Dnes se elektronické sporty, tedy hraní online videoher, demokratizovaly po celém světě. Videohry, které byly dlouho odsouvány do pozice zábavy, se staly pilířem populární kultury, ale také velmi lukrativní činností! Dnes mohou profesionálové v oblasti e-sportu doufat, že si vydělají peníze a budou žít ze své vášně.

Ale jak? Na to se podíváme právě teď!

Hrajte hru, která vydělává 

Být dobrý ve videohrách nestačí k tomu, abyste si v e-sportu vydělali peníze. Musíte být jedním z nejlepších hráčů ve hrách, které diváky zajímají stejně jako e-sportovní soutěže. To jsou samozřejmě hry, které vám mohou vydělat více peněz.

Jedním ze způsobů, jak zjistit, kolik si můžete jako profesionální hráč vydělat, je podívat se, jaké jsou nejvyšší výdělky za hru. Ve skutečnosti existuje mnoho spolehlivých databází, pomocí kterých můžete zjistit, které hry jsou z hlediska potenciálních výher nejlepší.

Ano, můžete být šampionem v Minesweeperu nebo Ray-manovi, ale pokud tato hra nevynáší nebo kolem ní není žádná konkurence, milionářem se prostřednictvím e-sportů nestanete... Úplně stejné je to se sportem.

Podle statistik společnosti, která uvádí celkové prize money rozdělené hráčům v soutěžích po celém světě, si v první polovině roku 2021 nejlépe vedou CounterStrike a PUBG, jejichž hráči si rozdělili 8, respektive 14 milionů dolarů. Za nimi je Fortnite s 6 miliony dolarů.

Na plné čáře tedy vítězí střílečky typu Battle Royale. Pokud se chcete e-sportem živit, zvažte tyto hry a tvrdě trénujte! Případně si místo hraní můžete vydělat i sázením na esportové soutěže. K tomu si musíte najít stránky pro sázení na esport a pak na nich hrát o peníze. Můžete se podívat na toto video, které vysvětluje, jak sázet.

Účast ne e-sportových soutěžích

Jakmile jste našli svou hru a máte ji dobře natrénovanou, je čas přihlásit se do soutěží, abyste získali místa v žebříčku.

Začněte s místními soutěžemi. Najděte si soutěže, které jsou dostupné pro vaši amatérskou úroveň, a to buď online, nebo v blízkosti vašeho domova. Pokud se vám na těchto soutěžích podaří vydělat peníze, můžete uvažovat o tom, že svou hru posunete na vyšší úroveň.

Jednou z nejdostupnějších her je jistě online poker, karetní hry a battle royales, které pro účast nevyžadují žádné předchozí hráčské zkušenosti. Na druhou stranu, některé hry mohou vyžadovat, abyste se snažili několik let, a budou po vás chtít, abyste rozbili své prasátko...

Například ve hře Hearthstone si nemůžete sestavit silný balíček, aniž byste si koupili rozšíření.

image de présentation compétition esport

Zaměstnání ve struktuře elektronického sportu 

Pokud není vaším cílem stát se nejlepším v soutěži, stále se můžete stát profesionálem a vydělávat peníze prostřednictvím e-sportu.

Mnoho českých hráčů, přestože nevyhrávají soutěže, je najímáno zpravodajskými médii e-sportu a dalšími herními strukturami, jako je například Millenium. Je tedy docela dobře možné stát se profesionálním hráčem e-sportu a brát za to plat. Pokud nejste součástí žádné esportové struktury, můžete si jednoduše vytvořit vlastní strukturu.

Práce na volné noze

Být v e-sportu na volné noze znamená oživit komunitu nadšených hráčů, jak to již dříve udělalo mnoho lidí s Minecraftem a jak to každý den dělají noví hráči. Například hráči TV2201 a DetonyMontana provozují komunitu a klany ve hrách PUBG Mobile a PUBG New State.

Kolik může profesionální hráč e-sportu očekávat, že si vydělá? 

Vzhledem k roztříštěnosti odvětví e-sportů (zejména pokud jde o platy) nebudou nároky, které uvidíte, reprezentativní. Mohou se lišit v závislosti na regionu, úrovni hraní a typu hry, kterou hrajete.

Smlouvy mnoha hráčů navíc podléhají dohodám o mlčenlivosti, protože mluvit otevřeně o penězích je poměrně nepopulární. O platech tedy nelze volně hovořit. Navíc se o nich může mezi hráčem a jeho zaměstnavatelem vyjednávat a znovu vyjednávat.

To ponechává nad platy hráčů elektronických sportů roušku tajemství. Zde jsou však informace, které se nám podařilo zjistit:

V e-sportu může profesionální hráč očekávat výdělek :

  • Plat: 3000 €/měsíc
  • Odměny za turnaje a soutěže: 50 000 €/rok.

Streamování videoher

Většina peněz, které profesionální hráči e-sportu vydělávají, nepochází přímo z výher v e-sportovních soutěžích, ale ze streamovacích platforem, jako je Twitch nebo dokonce YouTube.

Zde je uvedeno, jak jsou hráči placeni prostřednictvím streamovacích platforem:

1. Dary od diváků

Většina streamovacích platforem umožňuje vydělávat peníze tím, že vám diváci přispívají. Pokud jste dobří v tom, co děláte, a diváky bavíte, pravděpodobně vám přispějí. Platformy mají obvykle zabudované služby nebo virtuální měny, které mohou diváci používat k transakcím.

Všimněte si, že hlavní službou YouTube pro spropitné je Super Chat. Diváci mohou pomocí darů připínat zprávy do okna chatu vašeho kanálu.

2. Používejte reklamy

Ne všechny streamovací platformy nabízejí tvůrcům reklamy. Některé jsou ve skutečnosti zcela proti reklamám. Jiné zatím neintegrovaly reklamní službu třetí strany.

Twitch nabízí reklamy i možnosti zobrazování a nativní reklamy.

3. Mějte smlouvy se značkami

Pokud máte na streamovacích platformách velkou sledovanost, značky vám nabídnou smlouvy. A pokud ne, můžete je iniciativně kontaktovat.

Abyste mohli takovou podporu využít, musíte obvykle splnit určité podmínky, protože platformy si tyto smlouvy vyhrazují pro členy svých programů pro tvorbu obsahu. Streamovací platformy, které zatím nemají pravidelné platební systémy, je pravděpodobně v budoucnu zavedou, protože se jedná o oblíbený způsob, jak vydělávat na streamování.

4. Pravidelné výplaty

Některé platformy, jako například YouTube, mají program členství v kanálech, který uživatelům umožňuje předplatit si kanály s měsíčními platbami. Abyste tak mohli učinit, musíte být součástí partnerského programu YouTube a splňovat další požadavky na způsobilost.

Jak vidíte, elektronické sporty se staly velmi výnosnými a umožňují tisícům lidí živit se svou vášní hraním videoher. Tento fenomén se stal tak velkým, že mnoho lidí přechází na e-sport nebo si vytváří herní kanál či účet na Twitchi, aby si přivydělali. Týká se to dokonce i známých videoherních umělců, jako jsou Cyprien, Squeezie a další. Někteří další, jako například Morsay, pořádají soutěže v retro hrách. Možná budete další, kdo svou vášeň promění ve zdroj příjmů!

avatar-logo

Jan Pokorný - Content writer pro herni-automaty-zdarma.cz

Naposledy upraveno dne : 28. duben 2023

Jan Pokorný se narodil v Brně. Vystudoval žurnalistiku na Karlově univerzitě v Praze. Svoji kariéru zahájil již za dob studií, kdy pravidelně přispíval do studentských časopisů a poté zahájil stáž v Economii. Jan měl vždy blízko k počítačovým hrám a bavilo ho tvořit content pro různé herní weby. Po čase se začal zajímat také o esporty a igaming a rozšířil tak své portfolio i o tyto témata. Pokud má někdo v malíčku veškerý přehled ze světa igamingu a počítačových her, je to práve Jan. V současnosti pracuje jako náš hlavní content writer na herni-automaty-zdarma.cz a patří mezi nepostradatelné členy našeho týmu!

Zanechat komentář