5 nejvyšších cen v historii e-sportů

5 nejvyšších cen v historii e-sportů

Autor článku Jan Pokorný le  12. květen 2023 Naposledy upraveno dne 12. květen 2023

Tento článek zabere 5 minuty na čtení a má 20 863 slova.

Pokud jde o nejvyšší ceny v historii elektronického sportu, nikoho nepřekvapí, že se jedná o ceny z poslední doby. Vzhledem k tomu, že vzestup e-sportu trval delší dobu, většina moderních soutěží překonala staré rekordy v počtu turnajových cen. Zajímavé je, že League Of Legends je jedním z těchto slavných turnajů, ale ne s největší výhrou.

Pokud chcete pochopit, proč je League Of Legends v tomto žebříčku důležitá, zde je náš článek o LOL a revoluci v e-sportu. Jen pro upřesnění, v tomto článku budeme brát rekordy jednotlivých soutěží, protože některé měly více ročníků, které se mohou zařadit do této top 5.

LOL Worlds 2018

Začneme pátým místem v tomto žebříčku, pokud vám to nevadí. Jak už jsme zmínili v našem článku o League Of Legends a revoluci v e-sportu, společnost Riot Games se v profesionálních e-sportovních soutěžích dostala na vrchol. Scéně LOL se již několik let daří vnucovat jedinečnou podívanou a vytvářet tak pro hráče nový závan čerstvého vzduchu. A výsledek se dostavil v podobě finanční odměny ve výši 6,45 milionu dolarů za ročník 2018.

V následujících ročnících se peněžní odměna snížila o několik milionů na 2,2 milionu dolarů v roce 2020, částečně kvůli krizi Covid-19. Je však třeba si uvědomit, že hra má pravidelnou regionální ligu a několik oficiálních turnajů, které rovněž nabízejí ceny pro vítěze a zajímavé možnosti sponzoringu. Důkazem zdraví League of legends jsou sázky. Sázkové kanceláře league of legends již několik let každoročně odevzdávají velké objemy, aby mohly sázet lol.

image de présentation du des « Worlds » 2018 de LOL

Global Invitational 2021 PUBG

Hra PUBG Battle Royal, která byla představena rok před hrou Fortnite, měla vždy obrovský úspěch! Ačkoli příchod Fortnite, který bude v seznamu o něco níže, ovlivnil PUBG, daří se mu s jeho edicí 2021 dobře. Peněžní odměna za tento ročník totiž činila 7,1 milionu dolarů, což je obrovská částka a velkolepý úspěch. To ale není všechno, protože s Fortnite opět soupeří korporace PUBG, která měla pro mobilní verzi podporu společnosti Tencent. Jak pravděpodobně víte, Tencent vlastní také 40 % společnosti Epic Games, vydavatele hry Fortnite, a pomohl jí s etablováním této hry na čínském trhu.

image de présentation du Global Invitational 2021 de PUBG

Světový pohár Honor of Kings 2021

Hra vyvinutá společností Tencent ve spolupráci s Riot Games (kterou vlastní společnost Tencent) je od svého vydání v roce 2015 fenomenálně úspěšná i na čínském trhu. Honor of Kings, která zasahuje na území svého staršího bratra League Of Legends, tak v roce 2021 nabídla finanční odměnu ve výši 7,7 milionu dolarů. To ji v tomto žebříčku bez problémů řadí na třetí místo. Zajímavé je také to, že od svého vzniku League Of Legends utrpěla na čínském trhu ztrátu dynamiky.

Fortnite Worldcup 2019

Fortnite Worldcup 2019 zaznamenal okamžitý úspěch díky extrémně investované fanouškovské základně do hry. Navzdory svému mladému věku dokázala hra rychle přesvědčit početné publikum a vydělat na svých výsledcích. Vydavatel Epic Games proto mohl za její první ročník nabídnout peněžní odměnu ve výši 30,4 milionu dolarů, na kterou se kvůli celosvětové pandemii zatím nepodařilo navázat. Sezónní šampionáty s názvem Fortnite Champion Series (FNCS) se však přesto mohly uskutečnit. Tento významný prize pool mu umožňuje obsadit druhé místo s následným náskokem.

image de présentation de La Coupe du monde de Fortnite 2019

Mezinárodní hra DOTA 2 2021

Na vrcholu tohoto žebříčku není nikdo jiný než... DOTA 2! Hra vyvinutá společností ValveCorporation vždy nabízela intenzivní soutěž s působivými finančními odměnami. Letos tato slavná finanční odměna činila po zrušení The International edition 2020 ne méně než 40 milionů dolarů. Jedná se také o jedno z nejdéle trvajících světových mistrovství, které se koná každoročně od roku 2011.

Zatímco všechny zde uvedené ceny jsou vysoké a nabízejí vítězům pěkné částky, Dota 2 je ve svém vlastním světě a mnoho edic dokázalo sesadit z trůnu předchozí místa v tomto žebříčku. Například v roce 2019 byla nejlepším týmům hry Dota 2 předána finanční odměna ve výši 34,3 milionu dolarů, čímž se tato edice dostala o dvě místa před Fortnite!

image de présentation de L’internationale DOTA 2 2021

Závěr

Soutěže v elektronických sportech rok od roku trhají rekordy a stále více turnajů nabízí peněžní odměny v řádech milionů dolarů. Raketový růst tohoto odvětví přilákal sázkové kanceláře, zejména na League Of Legends, které ekonomice elektronických sportů dodaly na objemu. Pro pořádek uvádíme ceny pro vítěze těchto pěti soutěží:

  • 2,44 milionu dolarů pro Invictus, vítězný tým v League Of Legends Worlds 2018.
  • 1,2 milionu pro Susquehanna Soniqs, vítěze PUBG Global Invitational 2021
  • 3 miliony pro QG Happy, vítěze Honor of Kings 2021
  • 3 miliony pro Kylea "Bugha" Giesdorfa, vítěze hry Fortnite v roce 2019
  • 18,2 milionu pro Team Spirit, vítězný tým The International ve hře Dota 2

Ačkoli jsou všechny tyto ceny vysoké, zdá se, že Dota 2 rok co rok drtí konkurenci, co se týče peněžních odměn.

Otázkou je, zda budou světové poháry pokračovat, nebo se dočkáme stále více regionálních lig s mezinárodními událostmi jako v tradičnějších sportech.

avatar-logo

Jan Pokorný - Content writer pro herni-automaty-zdarma.cz

Naposledy upraveno dne : 12. květen 2023

Jan Pokorný se narodil v Brně. Vystudoval žurnalistiku na Karlově univerzitě v Praze. Svoji kariéru zahájil již za dob studií, kdy pravidelně přispíval do studentských časopisů a poté zahájil stáž v Economii. Jan měl vždy blízko k počítačovým hrám a bavilo ho tvořit content pro různé herní weby. Po čase se začal zajímat také o esporty a igaming a rozšířil tak své portfolio i o tyto témata. Pokud má někdo v malíčku veškerý přehled ze světa igamingu a počítačových her, je to práve Jan. V současnosti pracuje jako náš hlavní content writer na herni-automaty-zdarma.cz a patří mezi nepostradatelné členy našeho týmu!

Zanechat komentář