Často se objevuje otázka: "Proč není více profesionálních hráček?
Odpověď je bohužel velmi složitá, protože vyžaduje řešení otázek, jako je přístup k videohrám nebo soutěživost, až po chování označované za sexistické.
Proto je důležité mít otevřenou mysl a snažit se pochopit skutečné překážky, kterým mohou ženy a dívky na své cestě k profesionální úrovni čelit.
Ačkoli některé překážky byly popřeny, protože se zakládají na nepravdivých tvrzeních, existují nepopiratelné překážky, které zpomalují vývoj žen ve světě e-sportu.
V tomto článku rozebereme různé prvky, které mohou způsobovat problémy.
Přístup k videohrám a hardwaru
K pochopení první překážky se stačí poctivě ohlédnout do vzpomínek.
Znáte tolik dívek, které mají herní konzoli nebo počítač jen pro sebe, ve srovnání s chlapci?
Nedávné studie na toto téma ukázaly, že většina dívek se musí spokojit se sdílením konzole s kamarádkami nebo nemá herní počítač.
To vytváří rozdíl oproti chlapcům, protože chlapci nemají vždy konzoli jen pro sebe, ale je to mnohem častější.
Problém se týká i her na chytrých telefonech, protože chlapci mají často rozpočet na hry pro konzoli nebo chytrý telefon a dívky se spokojí s hrami zdarma.
Tento problém nelze shrnout pouze jako rozdíl mezi dívkami a chlapci, protože je zde rozdíl v prostředcích dané rodiny.
Většina konzolí s konkurenceschopnými hrami je velmi drahá a u výkonných počítačů jsou ceny mimo možnosti rodiny se skromnými prostředky.
Je proto důležité si uvědomit, že nikdo si není na začátku své kariéry rovný v tom, aby se stal profesionálním hráčem, pokud vezmeme v úvahu prostředky a čas, které jsou pro takový počin potřebné.
Tyto rozdíly se však ještě prohlubují mezi chlapci a dívkami.
Úroveň profesionálních hráčů
U tohoto druhého jevu pochopíme, proč je u dívek méně pravděpodobné, že si osvojí technické dovednosti potřebné k postupu v profesní kariéře.
Tato část je založena na dvou prvcích, soutěživosti a zejména přístupu ke komplexním hrám.
Jak již bylo zmíněno výše, dívky mají méně často přístup ke hrám s vysokým SkillCapem, tj. ke hrám, u kterých je snadné začít, ale kde k tomu, aby se staly nejlepšími, je rozdíl v dovednostech obrovský.
Budou mít proto potíže s rozvojem těchto základních dovedností.
Pak přichází na řadu soutěživost. Studie z roku 2007 ukázala, že chlapci někdy trénovali více, než by měli, aby vypadali dobře v herních sezeních pro jedno pohlaví.
Rozdíl je v tom, že dívky se nechovají podobně a netrénují na konkrétní termíny, jako je například herní večer s přáteli.
Skutečnost, že existuje termín, je motivací k rychlému zlepšení své úrovně, a to mnohem více než při prostých herních sezeních.
Lze to také považovat za přirozenou soutěž mezi chlapci, která je u dívek méně přítomná.

Soutěže a pocity v elektronickém sportu
Přestože těmto hráčům nechybí talent, někdy se ocitají v obtížných situacích.
Dívky v průměru lépe předvídají určité pocity nebo emoce, což je někdy může přimět k tomu, aby omezily svůj výkon ze strachu, že ublíží ostatním lidem.
Může to být vztek nebo smutek z prohry nebo frustrace z tvrdého tréninku na neúspěšnou soutěž.
Někdy přemýšlejí o tom, co udělají svým soupeřům, a to je může v některých případech blokovat, což vytváří nedostatek čistého soutěžního ducha.
I když to nemusí být jeden z nejčastějších a nejdůležitějších inhibitorů, měl by být v této analýze zohledněn.
Dokonce může jít ještě o krok dál, protože může vést i k online obtěžování a psychickým potížím, které mohou být příliš velké a nepřekonatelné.
Ať už se týká jednoho hráče, nebo tisíců, je tento prvek další brzdou.
Globální viditelnost
Viditelnost je často považována za výhodu nebo privilegium, ale ve skutečnosti s sebou nese mnoho problémů a ženy nejsou výjimkou.
Zaprvé, hráči se musí neustále prokazovat, což vytváří značný tlak, který je ještě umocněn určitým chováním dívek na internetu.
Jde to však mnohem dál, v průměru se na sociálních sítích objevuje mnohem více obtěžování a nenávistných zpráv.
To, že dochází k obtěžování, je politováníhodné, ale tyto zprávy namířené proti hráčkám často obsahují vyšší míru násilí, která je naprosto nepřijatelná.
Nesmíšená nebo smíšená liga?
Nedávno byla do League Of Legends zavedena nemixovaná liga, když byla v roce 2017 vytvořena čistě dívčí liga.
To sice představuje nový trh pro sázení na League Of Legends, stejně jako další konkurenci a příjmy od sponzorů, ale nemusí to být nutně nejlepší nápad.
V ženské lize se od počátku objevuje nepřijatelné chování.
Ať už se jedná o velmi "mužské" chování hráček, které jsou v komunikaci agresivní a neomalené, nebo o jejich velmi ženský a někdy až sexualizovaný přístup, problém se neřeší.
Některé hráčky dokonce přiznaly, že se otočily zády ke spoluhráčkám, které se odvážily poukázat na některé sexistické postoje a stěžovat si na atmosféru.
Znepokojivé je pozorování zkušených hráček, které přiznávají, že tuto situaci přijaly a dokonce ji považují za součást kultury videoher a e-sportovních soutěží.
Přestože čistě ženská liga měla na začátku smysl, výsledek nemusí být kýžený.
Pravděpodobně se budeme muset vrátit k projektu integrace hráček do klasických lig, které jsou z pravidla smíšené a nezakazují přístup hráčkám.
Zajímavé je, že většina profesionálních sportovních lig, například NBA, má pravidla, která umožňují koedukaci.
Závěrem
Svět elektronických sportů a soutěží, stejně jako atmosféra, mají před sebou ještě dlouhou cestu k většímu podílu profesionálních hráček.
Když si uvědomíme, že téměř 30 % (2019) diváků e-sportu tvoří ženy a 35 % (2019) hráčů e-sportu jsou ženy, ukazuje to, jak daleko ještě musíme dojít.
Nicméně i když je to zčásti zásluhou organizací a šampionátů, zčásti je to způsobeno tím, že veřejnost stále dává přednost mužským hráčům a klasickým soutěžím.
Abychom skončili pozitivně, podle nejnovějších statistik představují výše uvedené údaje za rok 2019 nárůst o 6,5 % oproti roku 2016.
Změny vyžadují čas, ale naštěstí se začínají projevovat první výsledky a svět elektronických sportů se vyvíjí.

Jan Pokorný - Content writer pro herni-automaty-zdarma.cz
Naposledy upraveno dne : 3. květen 2023
Jan Pokorný se narodil v Brně. Vystudoval žurnalistiku na Karlově univerzitě v Praze. Svoji kariéru zahájil již za dob studií, kdy pravidelně přispíval do studentských časopisů a poté zahájil stáž v Economii. Jan měl vždy blízko k počítačovým hrám a bavilo ho tvořit content pro různé herní weby. Po čase se začal zajímat také o esporty a igaming a rozšířil tak své portfolio i o tyto témata. Pokud má někdo v malíčku veškerý přehled ze světa igamingu a počítačových her, je to práve Jan. V současnosti pracuje jako náš hlavní content writer na herni-automaty-zdarma.cz a patří mezi nepostradatelné členy našeho týmu!

Jsou elektronické sporty a videohry skutečnými sporty?
